Jak szybko sprzedać mieszkanie? Techniki home stagingu.

Jak szybko sprzedać mieszkanie? Techniki home stagingu.

Jako właściciel nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem musisz przygotować się na długotrwały proces sprzedaży. Obecnie liczba ofert na rynku jest tak duża, że ciężko jest szybko i w dobrej cenie dokonać transakcji. Istnieje jednak sposób na przyśpieszenie sprzedaży oraz zapewnienie odpowiedniego zysku. Wystarczy wykorzystać techniki home stagingu!

Czym jest home staging?

Home staging jest to inaczej profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Jest to zbiór technik zmierzających do zwiększenia zainteresowania nieruchomością, przyśpieszenia sprzedaż lub wynajmu oraz osiągnięcie możliwie wysokiej ceny.

Home staging jest blisko związany z marketingiem. Podobnie jak on kreuje produkt, w tym przypadku nieruchomość, tak by stała się atrakcyjna w oczach klientów. Według licznych badań wykorzystanie technik home stagingu przyśpiesza średnio proces sprzedaży/wynajmu o 40% oraz podnosi wartości nieruchomości aż o 10%!

Z założenia home staging jest działaniem niskokosztowym. Specjaliści pokazują właścicielom nieruchomości jak przy minimalnym nakładzie środków finansowych podnieść wartość nieruchomości oraz zwiększyć jej atrakcyjność na rynku.

Pionierzy home stagingu

Home staging narodził się w USA. Szacuje się, że zaczęto go wykorzystywać już w 1972 roku i od tego czasu jest jednym z podstawowych narzędzi marketingowych, wykorzystywanym przy sprzedaży nieruchomości. Pionierką technik jest Barbara Schwarz, zawodowo zajmująca się projektowaniem wnętrz.

W Europie, a w szczególności w Wielkiej Brytanii, home staging został wypromowany poprzez emitowane programy telewizyjne poświęcone sprzedaży mieszkań i domów jak House Doctor. W Anglii home staging inaczej nazywany jest property presentation lub property styling.

W Polsce home staging staje się coraz bardziej popularny, jednak nadal jest mała świadomość właścicieli nieruchomości, że dzięki tym metodom mogą w znaczącym stopniu zaoszczędzić czas i pieniądze.

Techniki home stagingu

Podstawową zasadą jest aranżacja wnętrz zgodnie z oczekiwaniami potencjalnego klienta. Stworzenie atmosfery, klimatu wnętrz, pożądanego przez największą statystyczną grupę odbiorców.

Oczywiście podstawą jest porządek, czyste pomieszczenia, okna. Niezwykle ważny jest także układ pomieszczeń, odpowiedni, przyjemny zapach oraz muzyka. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią przestrzeń, rozjaśnienie pomieszczeń, dzięki czemu wydają się one większe. W ten sposób budzą one wśród kupujących lepsze emocje. Podczas oględzin nieruchomości przez klienta powinno się usunąć bibeloty, zbędne przedmioty. Pozostawić schludne i jasne wnętrza.

Sesja zdjęciowa nieruchomości

Odpowiednie zdjęcia pomieszczeń również są kluczem do sukcesu. Obrazy sprzedają, budzą zainteresowanie klientów. Ważne by zdjęcia wykonane były przez profesjonalistów odpowiednim sprzętem oraz przy zachowaniu zasad organizacji przestrzeni.

Decydując się na wybór biura nieruchomości, który zajmie się reprezentowaniem Państwa interesów, warto wybrać to, które gwarantuje pomoc specjalisty od home stagingu oraz profesjonalnego fotografa.

img

Anna Potocka

Powiązane posty

Sprzedaż mieszkania a jego kolorystyka

Sprzedaż bądź wynajem mieszkania jest dla właściciela najczęściej procesem długotrwałym i...

Czytaj więcej
Anna Potocka
przez Anna Potocka

Doradca ds. Nieruchomości

...

Czytaj więcej
Tomasz Grabowski
przez Tomasz Grabowski

Jak wycenić luksusowe nieruchomości?

Luksus jest subiektywny. Trudno jednoznacznie ocenić czy dom bądź mieszkanie jest luksusowe czy...

Czytaj więcej
Anna Potocka
przez Anna Potocka