Rynek nieruchomości komercyjnych stale rośnie!

Rynek nieruchomości komercyjnych stale rośnie!

W ostatnich latach, w Poznaniu widoczny jest wzrost sprzedaży nieruchomości komercyjnych. Choć warto zaznaczyć, że nie tak duży, jak w innych miastach regionu. Wpływ na rozwój rynku nieruchomości ma między innymi polityka prowadzona przez władze miasta Poznania. Wśród ważniejszych inwestycji są Wolne Tory, czyli 100 hektarowa przestrzeń w centrum miasta, przeznaczona do zagospodarowania.

Miejscowy plan zagospodarowania terenu

Wcześniej miasto Poznań przeprowadziło międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt zagospodarowania tej unikatowej przestrzeni. Planuje się, że Wolne Tory zostaną zabudowane budynkami o charakterze biznesowym, usługowym, publicznym oraz mieszkaniowym.

Zdaniem przedstawicieli miasta, plan miejscowy ma zostać wywołany już wiosną 2017 roku, a realizacja inwestycji zajmie nawet 20 lat. Obszar ten będzie na pewno cieszył się sporym zainteresowaniem inwestorów, jednak Poznań może mieć problemy z tak zwanymi sprawami właścicielskimi. Największa część Wolnych Torów jest obecnie własnością spółki Polskie Koleje Państwowe, część należy do miasta Poznania, a pozostała część podlega postępowaniu upadłościowemu.

Nowe tereny inwestycyjne w Poznaniu

Wolne Tory to nie jedyna znacząca inwestycja miasta Poznania. Należy również wspomnieć o istotnych terenach inwestycyjnych, leżących nad rzeką Wartą. Obecnie te obszary cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko inwestorów, ale również mieszkańców, którzy chętnie spędzają tam wolne chwile.

Nad rzeką pojawiła się już plaża, funkcjonuje żegluga miejska, powstaje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dodatkowo, terenami po dawnej elektrociepłowni w północnej części miasta, na terenie Ostrowa Tumskiego oraz na Starołęce interesują się inwestorzy. Rzeka Warta zdecydowanie okazała się wabikiem dla biznesu, handlu i usług.

Ogromne znaczenie ma nadal centrum miasta Poznania oraz niezagospodarowane dawne zakłady i nieruchomości, które od lat nie spełniają swoich pierwotnych funkcji. W ostatnim czasie miasto Poznań w końcu sprzedało obszary z dawnym szpitalem miejskim, mieszczące się niedaleko Starego Rynku.

Rynku nieruchomości w Poznaniu raczej nie czeka wielki wzrost. Jednak inwestorzy dostrzegają, że polityka władz miasta jest im przychylna i że władze tworzą przedsiębiorcom dobre warunki do tworzenia nowych miejsc pracy z myślą o swoich mieszkańcach.

img

Anna Potocka

Powiązane posty

Doradca ds. Nieruchomości

...

Czytaj więcej
Tomasz Grabowski
przez Tomasz Grabowski

Majówka a inwestycje w nieruchomości

  Rozpoczął się długi weekend. Wielu z nas opuszcza swoje rodzinne strony i wybiera...

Czytaj więcej
Anna Potocka
przez Anna Potocka

Inwestycje w nieruchomości. Poznaj panujące trendy.

Coraz chętniej osoby prywatne oraz firmy decydują się na inwestycje w nieruchomości, które...

Czytaj więcej
Anna Potocka
przez Anna Potocka

Join The Discussion