Jak nie stracić, kupując mieszkanie na rynku wtórnym

Jak nie stracić, kupując mieszkanie na rynku wtórnym

W obecnym czasie największą popularność odnotowują nieruchomości w stanie deweloperskim. Jednak zakup u dewelopera wiąże się z długim okresem oczekiwania na wymarzone lokum, a z drugiej strony ze stosunkowo niewielkim wyborem. Dlatego rynek wtórny rośnie w siłę.

Jeśli chcą mieć Państwo większy wybór w lokalizacji, metrażu, układzie pomieszczeń, warto zainteresować się nieruchomościami z drugiej ręki. Wybór jest spory, począwszy od luksusowych loftów, aż po zrujnowane kamienice. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy być przygotowanym, że proces może sprawić wiele problemów. Jeśli nie są Państwo obeznani w obecnym stanie rynku nieruchomości oraz kwestiach prawnych, warto rozpocząć współpracę z biurem nieruchomości, minimalizując możliwość wystąpienia kłopotów.

Co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży?

Wiarygodna dokumentacja

Najważniejsze jest, by na początku sprawdzić wiarygodność przedstawianej przez sprzedającego dokumentacji, czyli czy posiada prawa do jej dysponowania. Należy zweryfikować jego tożsamość. Warto przejrzeć księgę wieczystą oraz akt notarialny.

Należy sprawdzić istnienie tak zwanej służebności, która jest prawem do korzystania z lokalu przez osobę trzecią. Problemem jest fakt, że to prawo nie znika wraz ze sprzedażą nieruchomości, a wygasa najczęściej wraz ze śmiercią osobny, podlegającej służebności.

Bardzo niekorzystne jest także prawo dożywocia, które mówi, że osoby bliskie mogą aż do swojej śmierci korzystać z lokalu, bez względu na to, kto jest jego właścicielem.

Nadprogramowi lokatorzy

Polskie prawo działa na korzyść lokatorów, dlatego tak istotne dla kupującego jest sprawdzenie, czy w nieruchomości nie ma zameldowanych osób trzecich. Taka informacja dodatkowo powinna być zagwarantowana przez sprzedającego na piśmie.

Zaległości oraz długi sprzedającego

Bardzo ważnym punktem przygotowań do kupna nieruchomości, jest sprawdzenie jego należności, zobowiązań wobec wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni, banków czy dostawców mediów. W księdze wieczystej znajdą się informacje dotyczące obciążenia hipoteką, ale regularne płatności czynszu musi zaświadczyć sprzedający.

Koszty utrzymania lokalu

Kupując mieszkanie, inwestorzy często decydują o wyborze, bazując na niższej cenie. Należy jednak pamiętać, że takie podejście może okazać się mylne. Często tańsze, starsze nieruchomości mają wysokie koszty utrzymania lokalu, związane choćby z ogrzewaniem bądź funduszem remontowym. Przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić jakie są prawdziwe koszty utrzymania i czy nasza oszczędność nie okaże się tylko pozorna.

Zaskakująco niska cena nieruchomości

Niska cena nieruchomości powinna budzić nasze wątpliwości. Zdarza się, że jest ona zaniżona ze względu na chęć szybkiej sprzedaży lokalu, najczęściej jednak jest związana z dodatkowymi, niesprzyjającymi okolicznościami takimi jak stan techniczny nieruchomości, planowane inwestycje w okolicach, niebezpieczne bądź uciążliwe sąsiedztwo, tajemnicza historia lokalu bądź wady ukryte.

Odbiór lokalu

Następuje po podpisaniu dokumentów. Do odbioru należy podejść z należytą uwagą i sprawdzić czy stan lokalu zgadza się z adnotacjami w akcie notarialnym. Warto wziąć pod uwagę stan techniczny oraz kompletne wyposażenie.

Kupno nieruchomości jest procesem skomplikowanym i może przysporzyć wielu problemów. Jeśli jako kupujący nie masz odpowiedniej wiedzy, warto swoje interesy powierzyć w ręce specjalistów z biura nieruchomości.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani wsparciem w zakupie bądź sprzedaży nieruchomości, zapraszamy do kontaktu z biurem nieruchomości.

 

img

Anna Potocka

Powiązane posty

Sprzedaż mieszkania a jego kolorystyka

Sprzedaż bądź wynajem mieszkania jest dla właściciela najczęściej procesem długotrwałym i...

Czytaj więcej
Anna Potocka
przez Anna Potocka

Jak wycenić luksusowe nieruchomości?

Luksus jest subiektywny. Trudno jednoznacznie ocenić czy dom bądź mieszkanie jest luksusowe czy...

Czytaj więcej
Anna Potocka
przez Anna Potocka

Majówka a inwestycje w nieruchomości

  Rozpoczął się długi weekend. Wielu z nas opuszcza swoje rodzinne strony i wybiera...

Czytaj więcej
Anna Potocka
przez Anna Potocka